Тема: Грунт, його значення і властивості. 

Догляд за грунтом.



     Ґрунт — це верхній пухкий шар земної кори, якому властива родючість.     Ґрунт має певну особливість — родючість. Родючість — це здатність забезпечувати рослини поживними речовинами. Родючість ґрунту залежить від кількості в ньому гумусу.



  Ґрунт складається із шарів. Верхній шар найтемніший, тому що тут перебуває органічна речовина — гумус. Чим старіший і родючіший ґрунт, тим товстіший цей шар. Нижче лежить білястий шар, потім шар, що має буре забарвлення. Він щільний і містить солі заліза і алюмінію. Ще глибше залягає материнська порода. У різних куточках нашої планети ґрунти мають різну будову. Найбільш складна будова у найдавніших ґрунтів у тропіках.

 

У різних ґрунтах міститься різна кількість органічних та неорганічних речовин. Гірські породи є основою для формування ґрунту і визначають його склад. Складовими частинами ґрунту є: вода, органічні речовини, перегній, пісок, глина, повітря. Численні організми, які живуть у ґрунті — черв'яки дощові, мурашки, жуки, кроти, мікроорганізми та бактерії розпушують, перемішують і покращують ґрунт. Найбільше перегною міститься у чорноземах.
Якщо ви уважні, то помітили, що ґрунт буває різного кольору. Він може бути чорним, сірим, коричневим, жовтуватим. Колір ґрунтів залежить від їхнього хімічного складу.



   Ґрунт — це результат взаємодії організмів рослин, тварин, грибів, бактерій і неживої природи в певних географічних умовах (температури, опади, вітер).

 



     Поєднання цих умов може бути різним, тому у світі існує дуже багато видів ґрунтів. Географ і ґрунтознавець Василь Васильович Докучаев, вивчаючи будову й закономірності розповсюдження ґрунтів, увів у наукову мову колірні назви ґрунтів: підзол (колір золи), чорнозем (чорна земля), каштановий (колір каштана), бурозем, червонозем тощо.

Значення ґрунту


Результат пошуку зображень за запитом "значення грунту посіви"

  
Це життєво важлива частина земної поверхні. У проміжках ґрунту є вода і повітря, які мають вагоме значення для живлення рослин. Завдяки наявності вологи та поживних речовин на ґрунтах ростуть рослини, їх у свою чергу поїдають тварини і людина. Уміст поживних речовин та інших складових частин у ґрунті різний, це і зумовлює різноманітність ґрунтів на земній поверхні та їх використання людиною.  В Україні поширені чорноземи, піщані, каштанові, підзолисті, сірі лісові та інші види ґрунтів.

Перевірка та закріплення знань

Завдання. Складіть схему «Склад ґрунту».


Результат пошуку зображень за запитом "значення грунту"

  

- Що таке ґрунт? 
- Із чого складається ґрунт?
- Яке значення ґрунт має для людини і рослин? 

- Які ґрунти переважають на території України? 

Домашнє завдання

Опрацювати даний матеріал;

Вказати шляхи збільшення родючості грунту.